white router on white table
Cyberbezpieczeństwo, Technologie

Jak skutecznie zabezpieczyć swój router i sieć Wi-Fi? 12 rad i ustawień

Zaczynasz właśnie czytać mój artykuł o bezpieczeństwie w sieci, więc musisz być do niej podłączony. O ile Twoje połączenie jest szybkie i bezawaryjne zapewne nie resetujesz zbyt często routera. Nie zaglądasz też do okienka konfiguracji swojego połączenia. Prawdopodobnie nie wiesz nawet, jaki model routera posiadasz. Nie masz pojęcia, jakie są ustawienia Twojej domowej sieci i jaki jest obecny poziom jej zabezpieczenia. Możliwe też, że nie zdajesz sobie nawet sprawy z tego, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą nierozsądne korzystanie z routera i sieci Wi-Fi. Mam rację?

Co rozumiem przez nierozsądne korzystanie? Nie mam na myśli zagrożeń związanych z publikowaniem w sieci prywatnych materiałów czy innych działań, które podejmujesz z własnej inicjatywy. Chciałbym się skoncentrować na zagrożeniach, na które jesteś mimowolnie narażony, ale nie zdajesz sobie z tego sprawy. A także na tych, które znasz lub potrafisz zidentyfikować, a mimo to nie podejmujesz dodatkowych działań, by się przed nimi uchronić.

Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie w jaki sposób miałbyś chronić się przed atakami, kradzieżą danych i innymi cyberprzestępstwami, skoro nie studiowałeś informatyki ani nawet nie jesteś komputerowym geekiem? Nic się nie martw! Postaram się w tym artykule:

  • zwrócić Twoją uwagę na najbardziej kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem;
  • przeprowadzić Cię przez ustawienia zabezpieczeń Twojej sieci czy routera;
  • wskazać Ci potencjalne błędy, które możesz nieświadomie popełnić.

Czym jest i jak działa router?

Nim przejdziemy do kwestii związanych ze sposobami zabezpieczenia sieci przed cyberatakami, zacznijmy od krótkiego wprowadzenia i wyjaśnienia, czym jest router i jakie są jego podstawowe funkcje. Bez obaw! Nie będę się wdawał w szczegóły i zanudzał Cię technicznymi aspektami. 

Router to fizyczne urządzenie, które umożliwia nawiązanie połączenia między siecią lokalną (LAN) a Internetem (WAN). Jest to podstawowa funkcja routera i radzi sobie z nią każdy dostępny dziś na rynku model. Skąd zatem tak duża różnica w ich cenach? 

Po części jest to kwestia marki, designu czy wydajności, ale przede wszystkim dodatkowych funkcji, których w topowych modelach jest naprawdę wiele. Oczywiście nie zawsze najdroższy router jest jednocześnie tym najlepszym (czyt. najbardziej funkcjonalnym). Niestety nie da się ukryć, że modele z wyższej półki cenowej mają co do zasady więcej do zaoferowania.

Przejdźmy jednak do konkretów. Co oferują topowe routery? Między innymi:

  • połączenie poprzez serwer VPN, utrudniający śledzenie Twoich działań w sieci;
  • dobry firewall, chroniący przed atakami;
  • usługi chmurowe;
  • możliwość tworzenia tzw. sieci gościa;
  • możliwość przekierowywania portów;
  • możliwość sprawowania skutecznej kontroli rodzicielskiej. 

Dodać do tego warto maksymalnie uproszczone procedury konfiguracyjne, co jest szczególnie istotne dla użytkowników o niewielkiej wiedzy sieciowej, a także bogatą gamę opcji administracyjnych. Umożliwiają one nie tylko sprawne zarządzanie routerem, ale też diagnozowanie ewentualnych problemów z połączeniem czy śledzenie statystyk sieci.

Gdzie czai się niebezpieczeństwo?

Wróćmy jednak do tematu i wskażmy konkretne rodzaje ryzyk, z którymi powinieneś się liczyć. Kupiłeś topowy router, sprawnie przeszedłeś przez jego konfigurację, podłączyłeś domowe urządzenia do sieci i wydawać by się mogło, że możesz już bezpiecznie korzystać z Internetu. 

Czy aby na pewno? Teoretycznie tak, jednak rzeczywistość udowadnia, że jest inaczej. Internet jeszcze nigdy nie był tak niebezpiecznym miejscem jak dziś i wszystko wskazuje na to, że ten niekorzystny trend będzie się jedynie w najbliższych latach umacniał.

“Privacy is not an option, and it shouldn’t be the price we accept for just getting on the Internet”

Gary Kovacs

Jakie konkretnie niebezpieczeństwa mam na myśli? Wbrew pozorom jest ich naprawdę sporo, jednak do najbardziej powszechnych zaliczyć można:

DNS hijacking

Jeśli do Twojego routera włamie się cyberprzestępca może on skutecznie podmieniać adresy serwera DNS i tym samym kierować Cię na inne strony niż te, które zamierzałeś odwiedzić. 

Nie brzmi wystarczająco groźnie? Załóżmy, że logujesz się właśnie do swojej bankowości internetowej, zamiast na stronę banku trafisz na łudząco podobną stronę stworzoną przez włamywacza. Niczego nieświadomy wprowadzasz dane do logowania i… tracisz wszystkie pieniądze z konta. 

Otwiera oczy, prawda? Myślisz pewnie, że nie dałbyś się nabrać na taki atak, gdyż doskonale znasz stronę swojego banku. Ba! Zawsze dokładnie sprawdzasz jej adres przed wprowadzeniem loginu i hasła? OK, to wyobraź sobie teraz nieco inną sytuację. 

Potrzebujesz darmowego oprogramowania, odwiedzasz dobrze znaną Ci stronę, na której możesz legalnie pobrać niezbędny program, ale tym razem jest ona jedynie częściowo zmodyfikowana przez włamywacza. Odnajdujesz interesującą Cię wersję programu. Klikasz, by go pobrać. Nic nie budzi Twoich podejrzeń, jednak okazuje się, że adres pliku zostaje podmieniony. W efekcie pobierasz zainfekowany program, który nieświadomie instalujesz na swoim komputerze i tym samym… tracisz nad nim kontrolę.

Atak DDoS

Statystyki wskazują, że nawet kilkadziesiąt procent routerów posiada błędy i luki w zabezpieczeniach. Dzięki temu stosunkowo łatwo można przejąć nad nimi kontrolę i wykorzystać do przeprowadzenia zmasowanego ataku. 

Zmasowany atak doprowadza do zajęcia wszystkich wolnych zasobów i w efekcie do paraliżu działania konkretnej strony internetowej. Potrzebujesz przykładu obrazującego skalę zagrożenia takim atakiem? 

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem dobrze prosperującego sklepu internetowego i przygotowujesz się właśnie do gorącego w handlu okresu wyprzedażowego. Nagle Twoja strona przestaje działać. Początkowo myślisz, że jest to awaria, z którą zaraz się uporasz. Szybko jednak orientujesz się, że nie jesteś wykonać żadnej akcji… 

O ile atak nie trwa długo, Twoje straty nie będą zbyt duże. Fundamenty Twojej firmy nie zostaną też nadmiernie zachwiane. Co jednak w sytuacji, gdy staniesz się ofiarą serii takich ataków? Nie pozwól, by Twój router mógł zostać wykorzystany do takich działań!

W jaki sposób przestępcy mogą przejąć kontrolę nad Twoim routerem?

Jak już się pewnie domyślasz sposobów przejęcia kontroli nad Twoim routerem jest co najmniej kilka. Co najgorsze mówimy tu o działaniu w pełni zdalnym i zautomatyzowanym. 

Co to oznacza? Znaczy to mniej więcej tyle, że nawet jeśli nie znasz nikogo, kto został kiedyś zaatakowany przez cyberprzestępcę, wciąż znajdujesz się w poważnym niebezpieczeństwie! I to nawet teraz, gdy Twoja świadomość na temat potencjalnych zagrożeń jest już nieco większa. Dlaczego? Gdyż ataki stają się coraz bardziej powszechne i przeprowadzane na masową skalę. Co więcej, przestępcy wykorzystują coraz bardziej wyrafinowane metody.

Dość jednak ogólników! Jak konkretnie cyberprzestępcy mogą przejąć kontrolę nad Twoim komputerem? 

1. Domyślne dane logowania

Najłatwiej przejąć kontrolę nad routerem w najbardziej oczywisty sposób, czyli wykorzystując domyślne dane logowania. Bardzo możliwe, że nawet nie jesteś tego świadomy, ale każdy router posiada nie tylko hasło umożliwiające nawiązanie połączenia z Wi-Fi, ale także hasło do panelu administratora. To właśnie tu dokonuje się wszelkich zmian jego ustawień. 

Jeśli nie jesteś świadomy istnienia panelu administratora zapewne wciąż korzystasz z ustawień fabrycznych – tj. loginu i hasła nadanego przez producenta. Ich złamanie lub nawet odnalezienie w sieci jest dla fachowca dziecinnie prostym zadaniem.

2. Luki w oprogramowaniu

Wspomniane już wcześniej luki w oprogramowaniu routera, a także brak jego regularnych aktualizacji to kolejna furtka dla cyberprzestępców. Dobry włamywacz potrafi skutecznie wykorzystać bugi i dostać się do routera nawet bez konieczności łamania hasła administratora.

3. Podłączone urządzenia

Poważne zagrożenie stanowią też urządzenia, które można podłączyć bezpośrednio do niektórych routerów. Mowa chociażby o dyskach twardych i drukarkach, nad którymi można łatwo przejąć kontrolę. Czym może to grozić? Włamywacz może skraść Twoje prywatne dane lub w środku nocy uruchomić długą kolejkę dokumentów do druku. 

Posiadasz w domu inteligentne urządzenia, mogące łączyć się z siecią? Koniecznie zwróć na nie swoją uwagę! Zwykle są one słabo zabezpieczone, więc odblokowanie dla nich odpowiednich portów na firewallu, nie będzie najlepszym pomysłem. W dalszej części artykułu podpowiem Ci, jak zrobić to prawidłowo.

4. Dzielenie się danymi dostępowymi

Niemałe zagrożenie stanowi też nierozsądne dzielenie się dostępem do lokalnej sieci oraz hasłem do Wi-Fi. Im więcej osób posiada taki dostęp, tym ryzyko po Twojej stronie odpowiednio większe. Mowa zarówno o ryzyku utraty prywatnych danych, jak i ryzyku wykonania przez osoby trzecie czynności zabronionych prawem… Zakładam, że wolałbyś uniknąć zbędnych przesłuchań na komendzie i tłumaczenia się z cudzych występków?

Jak zatem skutecznie zabezpieczyć router i sieć Wi-Fi? 12 rad

Doszliśmy wreszcie do momentu, na który zapewne czekałeś. Wiesz już, co potencjalnie Ci grozi. Znasz słabe punkty swojej domowej sieci. Zlokalizowałeś router w swoim domu. Czas najwyższy zabrać się za działania, które pozwolą Ci podnieść poziom zabezpieczeń na zupełnie nowy poziom. Jak wysoki? To już zależy wyłącznie od Ciebie.

Poniżej w punktach prezentuję działania, które możesz wykonać (źródło: Jak zabezpieczyć router i sieć WiFi? 14 ustawień, o których musisz pamietać), by niemalże natychmiast zredukować poziom ryzyka do minimum. Możesz potraktować poniższe wskazówki jako typową checklistę. Przejdź ją punkt po punkcie i już dziś zatroszcz się o swoje bezpieczeństwo!

#1 Zmień hasło admina

Zacznij od zalogowania się do panelu administratora. Przyznaj się – robisz to po raz pierwszy? Nie przejmuj się! Większość użytkowników routerów do tej pory tego nie zrobiła. 

Wszelkie instrukcje, w tym hasło i login producenta znajdziesz w dokumentach dołączonych do routera. Jeśli je zgubiłeś, spróbuj odczytać dane z naklejki umieszczonej na spodniej części urządzenia lub zajrzyj na stronę internetową producenta i tam poszukaj instrukcji. 

Po zalogowaniu zapoznaj się z interfejsem. Zorientuj się, jakie masz możliwości manewru. I najważniejsze – zmień dane do logowania. Pamiętaj jednak, by nowe hasło było odpowiednio silne. Zapewne nie będziesz go używał zbyt często, więc wcale nie musi być krótkie i łatwe do zapamiętania. Wręcz przeciwnie!

#2 Wyłącz zdalny dostęp do routera

Przejrzyj dostępne opcje konfiguracji w panelu i włącz opcję, która umożliwi logowanie do panelu tylko z poziomu portów LAN. Co to znaczy? Jest to dodatkowa forma zabezpieczenia dostępu do panelu admina. Wpisz w okienku wyszukiwarki adres IP swojego domowego Internetu / bramy sieciowej, a trafiasz na stronę, która poprosi Cię o dane dostępowe admina. Standardowo jest ona dostępna dla każdego. Wyłączając zdalny dostęp do routera okienko logowania pojawi się tylko w sytuacji, gdy będziesz podłączony do swojej domowej sieci. Korzystając z Internetu mobilnego na telefonie, nie będziesz mógł się zalogować. 

Widzisz różnicę? Niewielka zmiana, a chroni Cię przed masą potencjalnych ataków.

#3 Sprawdź posiadany router

Zlokalizowałeś już router, więc znasz nazwę jego producenta i model. Co możesz zrobić z taką wiedzą? Jak wspominałem nieco wcześniej, znaczna część routerów posiada luki w zabezpieczeniach. Bardzo możliwe, że i Twój router się do nich zalicza. W kilka chwil sprawdzisz to w Internecie.

Wpisz w okienku dowolnej wyszukiwarki internetowej model posiadanego routera i frazę „luki w zabezpieczeniach”, a szybko rozwiejesz swoje wątpliwości. Wielu producentów, w tym chociażby NETGEAR, informuje o bugach w swoich produktach i jednocześnie rekomenduje ich posiadaczom podjęcie konkretnych działań. Koniecznie się do nich stosuj! Jeśli  mówisz po angielsku, zajrzyj też na stronę www.routersecurity.org, która na bieżąco publikuje informacje na temat nowych błędów i luk w zabezpieczeniach routerów. 

Sprawdziłeś już swój router w opisany powyżej sposób? Okazało się, że jesteś narażony na większe ryzyko niż przypuszczałeś? Nie panikuj! Wcale nie oznacza to, że byłeś już celem ataków cyberprzestępców. Nie oznacza to również, że musisz koniecznie zainwestować w nowy router. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy aktualizacja oprogramowania. Większość producentów właśnie w taki sposób odpowiada na zidentyfikowane luki w zabezpieczeniach. 

A zatem: 

  • zrób niezbędną aktualizację, by zminimalizować niepotrzebne ryzyko;
  • w zależności od możliwości Twojego routera:
    • ustaw automatyczną instalację aktualizacji;
    • ustaw w kalendarzu przypomnienie i raz w miesiącu, chociażby przy okazji porządkowania dysków, dokonuj ręcznej aktualizacji.

Rozważasz wymianę routera na nowy? Koniecznie przed dokonaniem zakupu sprawdź, czy interesujący Cię model nie posiada znanych bugów. Zweryfikuj też, czy producent dynamicznie odpowiada na pojawiające się zagrożenia. Jeśli aktualizacje oprogramowania wydawane są z dużym opóźnieniem, rozważ zakup innego modelu.

#4 Wybierz odpowiednie szyfrowanie sieci Wi-Fi

Zabezpieczyłeś już dostęp do panelu administratora, więc czas teraz na odpowiednie zabezpieczenie sieci Wi-Fi. Kluczowe jest m.in. odpowiednie szyfrowanie. Istnieje kilka podstawowych algorytmów zabezpieczeń, aczkolwiek żaden nie jest idealny i w pełni bezpieczny. Skupmy się na 3 podstawowych:

  • WPA – pierwsza istotna aktualizacja bezpieczeństwa w standardzie IEEE 802.11 z 2003 roku. Oparta na protokołach TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) oraz uwierzytelnieniu EAP. W momencie wprowadzenia była prawdziwym przełomem, jednak szybko okazało się, że nie jest doskonała.
  • WPA2 – druga wersja certyfikacji, zaprezentowana światu w 2004 roku. Wykorzystuje dynamiczne, automatycznie dystrybuowane klucze, wykorzystuje bezpieczniejszą metodę uwierzytelniania (802.1x/EAP) i jednocześnie pozbawiona jest wszelkich luk w zabezpieczeniach zidentyfikowanych w WPA.
  • WPA3 – najnowszy i tym samym najbezpieczniejszy standard, zaprezentowany w 2019 roku. I choć wydawało się, że będzie to rozwiązanie wręcz idealne, szybko okazało się, że nie jest pozbawione wad. Nie da się jednak ukryć, że pozwala odeprzeć wiele ataków, z którymi nie poradziłoby sobie jego starsze rodzeństwo.

Podobnie wygląda sytuacja z protokołami szyfrowania, jednak zdecydowanie najpowszechniej wykorzystywanym jest AES (Advanced Encryption Standard). Prosty we wdrożeniu, elastyczni i bezpieczny. W standardzie WPA3 jego miejsce zajmuje z kolei SAE (Simultaneous Authentication of Equals). Konfigurując swoją sieć Wi-Fi, upewnij się zatem, że wybrałeś odpowiednią konfigurację zabezpieczeń – WPA2 z AES lub WPA3 z SAE.

#5 Ustaw silne hasło

Ustawiając hasło dostępowe do Wi-Fi zastosuj się do tych samych zasad, co w przypadku hasła do panelu admina. Zrezygnuj z prostych i krótkich haseł. Przy pomocy nowoczesnego oprogramowania można testować setki tysięcy kombinacji na sekundę. Zapomnij zatem o „admin123”. Bądź choć nieco bardziej kreatywny!

#6 Sprawdź dostęp do lokalnej sieci

Jeśli dopiero skonfigurowałeś lokalną sieć zapewne będziesz jej jedynym użytkownikiem. Pamiętaj jednak, by raz na jakiś czas sprawdzać, czy przypadkiem ktoś z niej nie korzysta. Nie musi to być zaraz cyberprzestępca, więc nie panikuj, gdy uda Ci się zaobserwować taką sytuację. Bardziej prawdopodobne jest to, że Twój sąsiad znalazł skuteczny sposób obniżenia rachunków za Internet.

By sprawdzić, kto w dany momencie jest podłączony do Twojej sieci możesz pobrać program na swój komputer (np. Wireless Network Watcher) lub aplikację na telefon (np. Who’s on my Wi-Fi). Sprawdzisz to również z poziomu swojego routera – w przypadku problemów, zajrzyj do instrukcji urządzenia.

Dostęp do sieci lokalnej niesie za sobą realne zagrożenie, o ile włamywaczem jest osoba o sporej wiedzy sieciowej i niecnych zamiarach. Uzyskując dostęp do Twojej sieci lokalnej posiada dostęp do komputerów podpiętych do sieci. Jeśli nie aktualizujesz systematycznie oprogramowania (i to nie tylko systemu operacyjnego), niepotrzebnie narażasz się na utratę kontroli nad swoim urządzeniem. Czym to grozi już wiesz z jednego z wcześniejszych akapitów.

#7 Sprawdź pliki udostępnione lokalnej sieci

Masz już działającą sieć lokalną? Są do niej podpięte różne komputery? Jeśli w ramach sieci udostępniasz innym jakiekolwiek pliki, upewnij się, że nie są to materiały, których utrata wyrządziłaby Ci jakiekolwiek szkody. Mam na myśli szkody zarówno materialne jak i wizerunkowe. 

Lokalna sieć to nie najlepsze miejsce na przechowywanie prywatnych zdjęć czy ważnych dokumentów, dlatego koniecznie dokonaj ich przeglądu i przenieś, co tylko możesz w bezpieczniejsze miejsce. Kliknij w tym celu w ikonę „Mój Komputer” / „Ten Komputer” a następnie z panelu po lewej stronie wybierz „Grupa domowa”.

#8 Wyłącz opcję WPS

Często z uwagi na wygodę, mniej lub bardziej świadomie, sami siebie narażamy na niepotrzebne ryzyko. O czym mówię? O opcji WPS, którą powinieneś koniecznie wyłączyć! 

WPS, czyli Wi-Fi Protected Setup, to protokół umożliwiający łączenie się z sieciami bezprzewodowymi bez konieczności wprowadzania hasła, o którym wspominałem w punkcie 3. Hasło zastępuje krótki pin lub, w przypadku części routerów, dedykowany przycisk na urządzeniu. 

Wygodne, prawda? Niewątpliwie! Pamiętaj jednak, że cena wygody może być w tym przypadku naprawdę wysoka.

#9 Wyłącz protokół UPnP

Prawdopodobnie równie niebezpiecznym protokołem jest UPnP (Universal Plug and Play). Stworzono go w odpowiedzi na potrzeby zmieniającego się świata i coraz większą liczbę inteligentnych urządzeń w naszych domach. Umożliwia on wzajemne wykrywanie się tych urządzeń i nawiązywanie łączności w celu wymiany informacji czy konfiguracji. Rozwiązanie wprawdzie wygodne (ręczne ustawianie przekierowania portów może być dla wielu osób kłopotliwe), jednak z uwagi na liczne luki w zabezpieczeniach bardzo niebezpieczne.  

Masz w domu inteligentną lodówkę, odkurzacz lub kuchenkę mikrofalową, które można podłączyć do sieci? Może chociaż konsolę lub drukarkę? Nie ma znaczenia, jakie jest to urządzenie. Co do zasady inteligentne urządzenia nie są zbyt dobrze zabezpieczone, więc przy ich pomocy można się łatwo włamać do sieci. 

Czy oznacza to, że musisz zrezygnować z dodatkowych funkcjonalności w imię bezpieczeństwa sieci? Oczywiście, że nie! Skuteczny sposób rozwiązania problemu przedstawię Ci w kolejnym punkcie.

#10 Stwórz sieć dla gości

Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło Ci się usłyszeć od gości odwiedzających Twój dom prośbę o podzielenie się hasłem do Wi-Fi. Zwykle nie wzbraniamy się przed tym zanadto i chętnie udostępniamy wszystkim zainteresowanym hasło do naszej sieci. Zdarza się też, że dzielimy się hasłem z gośćmi z grzeczności, gdyż nie potrafimy im odmówić.

Musisz wiedzieć, że istnieje idealne wyjście z tej sytuacji. Mowa o możliwości stworzenia dodatkowej sieci Wi-Fi – sieci gościa. Sieć gościa i sieć główna są od siebie odseparowane, dzięki czemu urządzenia do nich podłączone nie widzą się nawzajem. Jest to tym samym bezpieczna opcja udostępniania Internetu urządzeniom, którym nie do końca ufasz.

Jakim konkretnie? Przede wszystkim telefonom i tabletom znajomych, którzy przychodzą do Ciebie w odwiedziny, ale nie tylko. Do sieci tej podłączyć można wszystkie inteligentne urządzenia, jakie posiadasz w domu (wspominam o nich w poprzednim punkcie).

Jest to bardzo interesująca opcja, jednak posiadają ją z reguły tylko routery z wyższej półki cenowej.

#11 Ukryj SSID

Przeglądając możliwości konfiguracyjne routera zatrzymaj się na moment przy opcji umożliwiającej ukrycie SSID. Jest to jeden z mechanizmów bezpieczeństwa, który polega na zablokowaniu rozgłaszania identyfikatora sieci. Oznacza to mniej więcej tyle, że znalezienie Twojej sieci i podłączenie się do niej będzie o wiele trudniejsze. Przykładowo telefony wymagają instalacji specjalnych aplikacji, które umożliwiają odnalezienie ukrytych sieci. Nie jest to zatem metoda idealna, jednak w kontekście bezpieczeństwa w sieci nie ma niezawodnych rozwiązań. 

#12 Ogranicz siłę sygnału

Pozostając w temacie wyszukiwania sieci – ukrycie SSID to jeden ze sposobów ograniczenia widoczności sieci, ale nie jedyny. Możesz również w opcjach routera zmienić siłę sygnału i tym samym uczynić swoją sieć mniej dostępną. Jeśli masz niewielkie mieszkanie zapewne masz dobry zasięg w każdym z pomieszczeń – nie ma zatem potrzeby, by Twoja sieć była dostępna dla połowy osiedla. Przetestuj kilka wariantów i wybierz takie ustawienia, które nie obniżą Twojego komfortu korzystania z sieci, a jednocześnie pozwolą Ci zadbać o bezpieczeństwo.

To już koniec wskazówek, które dla Ciebie przygotowałem. Mam nadzieję, że wprowadzenie powyższych zmian nie przysporzy Ci większych trudności, a pozwoli skutecznie zwiększyć Twoje bezpieczeństwo. Koniecznie daj znać, jak Ci poszło i podziel się swoimi wskazówkami z zakresu zabezpieczenia routera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *