Gdy ludzie nie chcą, aby ich działania w internecie były zapisywane w historii komputera, przechodzą w tryb incognito w swoich przeglądarkach. Jednak czy zapewnia im to prawdziwą prywatność? Jest to bardzo dobre pytanie, na które można odpowiedzieć tylko poprzez zrozumienie, czym jest tryb incognito i jak on właściwie działa.
Czym jest tryb incognito?
Podczas przeglądania internetu w trybie domyślnym przeglądarka zapisuje pewne informacje na dysku twardym komputera. Obejmują one Twoją historię przeglądania, dane wprowadzane do formularzy online oraz pliki cookie wysyłane przez niektóre witryny internetowe.
Tryb incognito ogranicza ilość danych zapisanych lokalnie i widocznych z poziomu Twojego komputera. Dana sesja nie zostawi żadnego śladu, więc jeśli np. będziesz chciał wpisać ponownie ten sam adres strony internetowej, to nie pojawi się on podpowiedziach, a wysłany wcześniej formularz będzie trzeba ponownie wypełnić.
Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć korzystać z trybu incognito. Powody te obejmują:
- przeglądanie różnych treści korzystając z publicznej sieci,
- potrzeba korzystania z dwóch kont jednocześnie na danym portalu na jednej przeglądarce,
- chęć przeczytania artykułu na stronie, na której osiągnięto już limit wyświetleń,
- unikanie spersonalizowanych reklam.
Należy jednak pamiętać o tym, że korzyści, jakie daje tryb incognito, odnoszą się tylko do jednego fizycznego urządzenia, a jak wiadomo podczas korzystania z internetu używa się sieci rozlokowanej na całym świecie. Czy jest więc możliwe to, żeby zwykłe przełączenie trybu przeglądarki było w stanie ustrzec przed wyciekiem danych i ochronić Twoją prywatność? Na ten temat powstało wiele mitów, dlatego warto się z nimi rozprawić.
Mit 1. Tryb incognito zapewnia prywatność
Wracając do najważniejszego pytania dotyczącego trybu incognito i prawdziwej prywatności. Mimo że tryb ten ukrywa Twoją aktywność przed osobami, z którymi współdzielisz komputer, reszta świata wie, gdzie byłeś, co oglądałeś, jakie formularze wypełniłeś. Witryny nadal mogą widzieć Twój adres IP, a Twój dostawca usług internetowych będzie mógł śledzić Twoje działania. Jeśli komputer jest zainfekowany wirusem, każdy, kto włamał się do Twojego komputera, będzie mógł Cię zobaczyć, podobnie jak agencje wywiadowcze za pośrednictwem monitorowanych działań. Nawet oprogramowanie antywirusowe śledzi Twoje poczynania, aby móc chronić komputer przed zagrożeniami. Innymi słowy – nie można całkowicie się ukryć, a tryb incognito specjalnie w tym nie pomaga.
Dodatkowo inne komputery, routery i serwery w sieci mogą nie zapominać Twojej historii przeglądania. Na przykład Facebook działający w trybie incognito, będzie pokazał Twoją aktywność czy obecność na Messengerze. Nawet jeśli korzystasz z sieci domowej, żądania dotyczące włączenia stron są przekazywane przez dostawcę usług internetowych. Jedynym sposobem na ukrycie swoich działań przed wszystkimi (i to też nie zawsze) jest korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej. VPN ukrywa to, gdzie jesteś, a także Twój adres IP.
Mit 2. Tryb incognito wpływa na działanie internetu
Przechodząc w tryb incognito można mieć wrażenie, że cały internet zaczyna działać w inny sposób, jednak jest to tylko pozorne. Jedyne, a co wpływa ten tryb, to zachowanie przeglądarki, a zasady, na jakich wszystko inne funkcjonuje, nie zmieniają się. Zwykle przeglądarka przechowuje dane w historii. Gdy odwiedzasz stronę w zwykłym trybie przeglądania, odwiedziny w niej zapisywane, pliki cookie z tej strony przeniesione na dysk komputera, a informacje, które mogą być uzupełniane automatycznie, są przechowywane. Twoja przeglądarka zapisuje również historię pobierania, wyszukiwania wpisane w pasku adresu, hasła i fragmenty stron internetowych, dzięki czemu będą ładować się szybciej w przyszłości dzięki pamięci podręcznej. Jeśli inne osoby korzystają z komputera, w jakiś sposób natkną się na te zapisane przez Ciebie informacje.
Ciekawostka. Możesz wyłączyć gromadzenie danych w ustawieniach prywatności przeglądarki, aby uzyskać takie samo działanie, jak w trybie incognito.
Mit 3. W trybie incognito logowanie się na konta nie zostanie zarejestrowane
Wydawać by się mogło logiczne, że skoro korzystasz z trybu incognito to nie chcesz, aby po danej sesji pozostał jakikolwiek ślad. Jednak jeśli zalogujesz się do większości witryn, systemów bankowych, czy chociażby sprawdzisz maile, to strony te odnotują Twoją obecność i będzie można ją sprawdzić. Nie ma to więc większego znaczenia, czy przeglądasz internet w domyślnym trybie przeglądarki, czy też w incognito, skoro i tak masz zamiar zalogować się np. do Google – nadal rejestruje on historię wyszukiwania i pozostałe interakcje z jego usługami, takie jak oglądanie filmów na YouTube czy włączenie Gmaila.
Bądź świadomy!
W trybie incognito nie ma nic złego – to po prostu kolejne narzędzie, z którego można skorzystać, żeby zwiększyć swój komfort użytkowania internetu. Jednak jeśli ktoś traktuje go jako skuteczny sposób na radzenie sobie z wyciekiem danych lub na zwalczanie złośliwego oprogramowania, to jest to spory brak świadomości tego, jak działa tryb incognito.
W 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu w Chicago i Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze w Niemczech przeprowadzili ankietę wśród studentów dotyczącą trybu incognito. Udało się ustalić, że:
- 56% uczestników uważało, że jeśli logują się na swoje konta Google podczas przeglądania w trybie incognito, ich historia wyszukiwania nie będzie nigdzie rejestrowana;
- 47% stwierdziło, że jeśli dodadzą zakładkę do strony podczas przeglądania w trybie incognito, to nie będzie ona wyświetlana w zwykłym trybie przeglądarki;
- 40% osób było pewnych, że witryny nie mogą zobaczyć ich lokalizacji, gdy są w trybie incognito;
- 27% uważało, że tryb incognito zapewnia im lepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem;
- 25% sądziło, że tryb incognito zasłania i ukrywa ich adres IP.
Te dane oznaczają, że nawet młodzi ludzie, wychowani z ciągłym dostępem do internetu, nie są w pełni świadomi tego, jak mogą chronić swoją prywatność i wykorzystują do tego nieodpowiednie środki. Nie bądź jedną z tych osób!
Jak się nauczyć C#? Wskazówki na początkujących
Jak lepiej zabezpieczyć swoje konto? O dwustopniowej weryfikacji, kodach jednorazowych i kluczach U2F
Jak się nauczyć technologii back-endowych? Wskazówki na początkujących
Jak bezpieczenie korzystać z Torrentów?
Co to jest wirus komputerowy? Kompleksowy przewodnik po zagrożeniach cybernetycznych
Tryb incognito w przeglądarce – jak działa i czy Cię chroni? [3 mity]
Czym jest i jak działa menedżer haseł? Zarządzaj hasłami jak BOSS
Jak wybrać najbezpieczniejszą pocztę e-mail? 8 porad + propozycje