woman using smartphone
Cyberbezpieczeństwo

VPN kontra TOR: którą sieć wybrać?

Szukając narzędzia, które pozwoli Ci na ochronę w trakcie aktywności w internecie, możesz natknąć się na więcej propozycji niż sam VPN. Jedną z nich jest TOR, czyli globalna sieć, nazywana The Onion Router. Podobnie jak VPN szyfruje połączenie, a tym samym pozwala na zachowanie anonimowości. Dodatkowo, jest narzędziem darmowym. Ale czy wystarczającym? Jakie są zalety i wady TOR i VPN? Czym te rozwiązania się od siebie różnią? Czy mają jakieś cechy wspólne?

Czym jest TOR?

TOR (The Onion Router) potocznie nazywa się siecią cebulową. Ta niekonwencjonalna nazwa pochodzi od sposobu, w jaki TOR szyfruje połączenie, a mianowicie za pomocą wielu węzłów – niezależnych serwerów. Każdy z nich odszyfrowuje jedną warstwę szyfrowania. Warstwowe działanie przywodzi na myśl budowę cebuli – stąd nazwa The Onion Router. Żeby serwery mogły odszyfrować połączenie, najpierw trzeba je zaszyfrować – TOR robi to wielokrotnie, po czym tak zaszyfrowane połączenie “przechodzi” przez kolejne węzły, aż do węzła wyjściowego, który odszyfrowuje ostatnią warstwę zabezpieczeń i przekazuje gotową wiadomość do miejsca docelowego. Aby TOR mógł prawidłowo działać, trzeba używać specjalnej przeglądarki, stworzonej na potrzeby sieci cebulowej. TOR Browser to przeglądarka, która jest podobna do Mozilli FireFox.

Największą zaletę TOR stanowi cena – sieć jest całkowicie darmowa. Wszystkie serwery utrzymywane są przez niezależnych wolontariuszy i organizacje, które za cel stawiają sobie utrzymywanie anonimowości w sieci. Dzięki temu, że sieć cebulową utrzymuje wiele podmiotów, trudno jest ją w całości zablokować, a tym samym uniemożliwić jej działanie. The Onion Router działa w oparciu o oprogramowanie Open Source, zmodyfikowane na potrzeby tej sieci. Dla Ciebie, jako użytkownika, najważniejszy jest jednak poziom szyfrowania, a ten można określić jako niezwykle wysoki, dlatego sieć cebulową uznaje się za bezpieczną i zapewniającą wysoką ochronę prywatności. Jeśli obawiasz się namierzenia przez niepowołane osoby – nie ma obawy, takie działanie jest niemal niemożliwe. Dzięki TOR pozostaniesz anonimowy w sieci, ominiesz cenzurę w internecie, a jeśli interesuje Cię Dark Web, używanie TOR to jeden ze sposobów na bezpieczne dostanie się do niej.

Oprócz licznych zalet, sieć cebulowa ma też kilka wad, które mogą znacznie wpłynąć głównie na prędkość połączenia, a tym samym wygodę użytkowania. TOR jest siecią wolną. Ze względu na wielowarstwowe szyfrowanie danych, a później ich odszyfrowanie na kolejnych serwerach o zróżnicowanej przepustowości, cała procedura jest długa i powolna. Korzystając z TOR trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Dodatkowym minusem jest brak informacji, kto aktualnie zarządza serwerami, przez które przepuszczane są wysyłane przez Ciebie dane. TOR nie nadaje się też do streamingu, pobierania danych, nawiązywania połączeń w sieci P2P lub omijania geolokalizacji i blokad regionalnych. Wielu użytkowników podkreśla również, że korzystanie z przeglądarki TOR Browser bywa uciążliwe, a uzyskanie połączenia z serwerami w niektórych krajach jest trudne i trwa zbyt długo.

Więcej: Co to jest TOR?

VPN – szybkie i skuteczne szyfrowanie danych

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to narzędzie dużo bardziej zaawansowane niż TOR. Działa szybko i w wielu przypadkach niezawodnie, jest bardzo funkcjonalne i daje niemal nieograniczone możliwości. W zależności od tego, czego aktualnie oczekujesz od VPN, może on pomóc w:

 • zmianie IP na polskie lub zagraniczne,
 • zaszyfrowaniu danych,
 • ochronie Twojej aktywności w internecie na każdym jej poziomie,
 • utworzeniu bezpiecznej sieci, której można używać nie tylko w domu, ale również w pracy,
 • uzyskaniu dostępu do usług objętych blokadą regionalną,
 • zapewnieniu anonimowości podczas korzystania z sieci P2P i torrentów,
 • ominięciu cenzury, nawet w takich państwach jak Chiny lub Zjednoczone Emiraty Arabskie,
 • ochronie swoich danych podczas połączenia przez publiczne wi-fi.

Chociaż połączenie z wybranymi usługami za pośrednictwem VPN może nieco spowolnić sieć, to i tak będzie ona działała szybciej, niż w przypadku TOR.

Wiele sieci VPN jest bardzo prostych i intuicyjnych w obsłudze, szczególnie, jeśli wybierzesz dobrego dostawcę, udostępniającego klienta dedykowanego dla systemu, którego używasz. VPN, podobnie jak TOR, szyfruje połączenie, ale przechodzi ono zwykle przez jeden, wybrany przez Ciebie serwer. Nie cierpi na tym poziom szyfrowania, ponieważ renomowane sieci używają protokołu OpenVPN, który jest nie tylko szybki, ale również bardzo bezpieczny. VPN zapewnia więc tunelowanie danych – wysyłane dane przechodzą przez specjalnie utworzony, wirtualny tunel. Złamanie szyfrowania jest bardzo trudne i zajmuje dużo czasu – w przypadku szyfrowania w oparciu o klucz 256-bit może potrwać nawet kilka lat!

Korzystanie z VPN nie wymaga używania konkretnej przeglądarki, sieć ta działa na każdej z nich, a także na wielu urządzeniach – komputerach stacjonarnych, laptopach, routerach, smartfonach, a nawet telewizorach smart. Dzięki prostej instalacji i konfiguracji klienta VPN, sieci tej może używać każdy, nawet osoba, która jest laikiem w kwestiach technicznych i informatycznych.

VPN jest usługą, która ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do nielicznych minusów używania wirtualnej sieci prywatnej należą nieznaczne spowolnienie połączenia, co przy używaniu renomowanych sieci jest prawie nieodczuwalne, oraz konieczność opłacenia subskrypcji. Możesz skorzystać z bezpłatnych sieci VPN, jednak ze względu na liczne ograniczenia transferu, przepustowości oraz funkcjonalności, używanie ich jest opłacalne tylko wtedy, kiedy VPN potrzebny Ci jest do prostego przeglądania stron www lub jednorazowej zmiany IP. Masz więc wybór między pełną funkcjonalnością płatnych VPN oraz ograniczeniami sieci bezpłatnych.

Więcej: Co to jest VPN?

VPN vs TOR – które narzędzie wybrać?

W ujęciu obiektywnym, VPN zapewnia zdecydowanie więcej możliwości niż TOR. Jest szybszy, bardziej wydajny i bezpieczniejszy. Daje też większą kontrolę nad przepływem danych, pozwala bez problemu wybrać serwer, z którym chcesz się w danej chwili połączyć, zmienia IP i szyfruje dane na poziomie niemal nie do złamania. Jednak aby skorzystać z tych wszystkich opcji trzeba za niego zapłacić, natomiast TOR jest całkowicie darmowy.  Aby dobrze porównać oba narzędzia przyjrzyj się poniższemu zestawieniu.

Tabela 1 VPN vs TOR – porównanie

VPNTOR
Szyfrowanie połączeniataktak
Poziom szyfrowaniawysokiwysoki
Ochrona prywatnościwysokawysoka
Omijanie cenzurytaktak
Gromadzenie logównienie
Bezpieczeństwowysokieśrednie
Prędkość połączeniaszybkawolna
Zmiana geolokalizacjitaktak
Omijanie blokady regionalnejtaknie
Możliwość streamowania danychtaknie
Korzystanie z sieci P2Ptaknie
Ochrona urządzeńtak, wszystkichtak, tylko wybranych
Obsługaprostaskomplikowana
Konieczność korzystania z dedykowanej przeglądarkinietak
Kosztbezpłatny lub płatnybezpłatny

Jak widzisz, VPN i TOR różnią się pod wieloma względami, a różnice te wpływają na funkcjonalność obu rozwiązań. VPN daje zdecydowanie więcej możliwości, jednak trzeba za nie zapłacić, natomiast z TOR można w pełni korzystać bezpłatnie. Niekiedy trudno jest wybrać, które narzędzie będzie lepsze, ponieważ oba zapewniają inne profity, ale nie ma przeszkód, aby stosować je jednocześnie. Można wtedy korzystać z obu, zapewniając sobie pełny dostęp do wszystkich profitów.

Jednak jeśli chcesz wybrać jedną z tych opcji, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie VPN, szczególnie ten, który oferują renomowani dostawcy, tacy jak:

 • ExpressVPN,
 • NordVPN,
 • PureVPN,
 • IPVanishVPN,
 • HideMyAss by AVG.

Sprawdź ranking najlepszych VPN ➞

Kliknij, aby zobaczyć aktualne oferty i promocje

Ci dostawcy dostarczają usługę najwyższej jakości w przystępnej cenie. Oferują także możliwość przetestowania sieci VPN przez okres od 7 do 31 dni oraz dedykowanego każdemu systemowi klienta, dzięki któremu możesz łatwo i szybko zabezpieczyć swoje połączenie z internetem. Wystarczy wprowadzić proste ustawienia, w tym automatyczne połączenie przy uruchomieniu komputera lub opcję KillSwitch (automatyczne odcięcie dostępu do internetu w przypadku awarii VPN), aby uzyskać pełną ochroną swoich danych. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *